Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi
Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Balıkesir’in Edremit ilçesinde kendi iş yerini açan kaporta ustası Lale Dumlu, erkek egemen bir meslekte görenleri hayrete düşürüyor. Kocasının yanında çırak olarak başladığı meslekte kaporta-boya ustası olarak kendini yetiştiren Lale Dumlu, bununla yetinmeyerek aldığı hibe desteğiyle dört çalışanı bulunan bir iş yerinin patronu oldu. Edremit’te yaşayan iki çocuk annesi 43 yaşındaki Lale Dumlu, 18 sene […]

Balıkesir’in ilçesinde kendi iş yerini açan kaporta ustası , erkek egemen bir meslekte görenleri hayrete düşürüyor.

Kocasının yanında çırak olarak başladığı meslekte kaporta-boya ustası olarak kendini yetiştiren Lale Dumlu, bununla yetinmeyerek aldığı hibe desteğiyle dört çalışanı bulunan bir iş yerinin patronu oldu.

Edremit’te yaşayan iki çocuk annesi 43 yaşındaki Lale Dumlu, 18 sene evvel Almanya’da yaşarken tanıştığı oto boyacısı 45 yaşındaki Ali Dumlu ile evine girdi. Evlilik sonrası eşine muavin olan Lale Dumlu, evvel otomobillerin kaportalarını zımparalayarak araçları boya için amade hale getirmeyi sonrasında da boyamayı öğrendi. Bununla yetinmeyen Lale Dumlu, kurslara giderek kaporta doğrultma, göçük ve gamzeleri rötuş dersleri aldı. Almanya’daki ailesine ait iş yerinde çırak olarak işe başlayan Dumlu, iş yerinde ustabaşılığına kadar yükseldi. Lale Dumlu, geçen sene Almanya’dan kati dönüş yaparak ailesiyle beraber Balıkesir’in Edremit ilçesine yerleşti.

15 BİN LİRA HİBE DESTEK ALDI

İşini burada sürdürmeyi planlayan Lale Dumlu, yaptığı araştırmalar sonucu kadın girişimcilerin desteklendiğini öğrenerek Küçük ve Orta Ölçekli İşletmeleri Geliştirme ve Destekleme İdaresi Başkanlığı (KOSGEB) Balıkesir Hizmet Merkez Müdürlüğü’ne başvurdu. Oto kaporta ve boya ustası olduğunu ve kendi işini kurmak istediğini söyleyince şaşkınlıkla karşılandığını belirten Dumlu; sertifikalarını göstererek yetkilileri ikna etmeyi başardığını kaydetti. Katıldığı semineri başarıyla tamamlayan Dumlu, 15 bin lira hibe destek alarak kendi işinin patronu oldu.

DÖRT ÇALIŞANINDAN BİRİ DE KOCASI

Çocuklarına iyi bir istikbal sağlamak için uğraştığını belirten Lale Dumlu, “Çalışmak fazla güzel bir şey. Buraya gelen müşterilerimiz beni takdirle karşılıyorlar. Eşimle beraber endüstri sitesinde tek örneğiz. Şimdi iş yerinde dört çalışanım var. Bunlardan biri de eşim. Eşim, benim hem iş hem yaşam arkadaşım. İş planını ve iş dağıtımını da ben yaparım. İşimi yaparken mutluyum. Bu işle gurur duyuyorum. Dükkanda her türlü işi yapıyorum” dedi.

MÜŞTERİLER ŞAŞIRIYOR

Müşterilerin kadın kaportacı olarak kendisini görünce şaşırdıklarını anlatım eden Dumlu, “Mesela alıcı geldiği vakit onları ben karşılıyorum. Müşteriler beni atlayıp erkek personele doğru yürümeye başlıyor. Ustanın ben olduğum akıllarına gelmiyor ilk etapta. Birkaç kez ben çalışırken arkadaşlarıma söylemişler ‘Beyefendiler yapmıyor mu bu işi de hanımefendi yapıyor‘ diye. KOSGEB başvurusu yaparken de yetkililer fazla şaşırmıştı. Beni mülakata soktular, sertifikalarımı görünce ikna oldular. Bu yüzden de 15 bin lira hibe destek verdiler” dedi.

KOCASI GURUR DUYUYOR

Lale Dumlu’nun eşi Ali Dumlu, eşinin 17 yıldan bu yana kaporta ve oto boyacılığı yaptığını belirterek, “Eşimin ilk ustası benim. Benim yanımda işi öğrendi ama daha sonra kurslara giderek de bilgisini pekiştirdi. Kendisi ile gurur duyuyorum. İş yerinde patron odur. Endüstri sitesindeki arkadaşlarımızın evlerine gittiklerinde eşlerine ‘kaporta ustası olarak çalışan bir kadın var, neler yaptığını görün’ dediklerini biliyorum” dedi.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz