Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Türkiye’nin ‘yüksek akıllı İHA sürüleri’ geliyor
Türkiye’nin ‘yüksek akıllı İHA sürüleri’ geliyor

Türkiye’nin ilk kamikaze İHA’larını üreten STM, bu teknolojiyi suni zekayla donatmak için çalışmalarını sürdürüyor. Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) kurduğu Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı fikir merkezi “ThinkTech”, Türkiye’nin İHA ve kamikaze İHA teknolojilerindeki durumuna ve beklentilerine ilişkin bir çalışma yaptı. “SÜRÜ ZEKASINA SAHİP” Çalışmaya göre, İHA’lar günümüzün asimetrik savaş sahasında mühim bir zor […]

Türkiye’nin ilk kamikaze İHA’larını üreten STM, bu teknolojiyi suni zekayla donatmak için çalışmalarını sürdürüyor.

Savunma Teknolojileri Mühendislik ve Ticaret AŞ’nin (STM) kurduğu Türkiye’nin ilk teknoloji odaklı fikir merkezi “ThinkTech”, Türkiye’nin İHA ve kamikaze İHA teknolojilerindeki durumuna ve beklentilerine ilişkin bir çalışma yaptı.

“SÜRÜ ZEKASINA SAHİP”

Çalışmaya göre, İHA’lar günümüzün asimetrik savaş sahasında mühim bir zor çarpanı olarak rol oynuyor. Uzaktan kontrollü İHA’lar ile ortaya çıkan bu teknoloji, daha sonra insansız akıllı otonom araçlarla gelişimini sürdürdü. Günümüzde ise suni zekayla artırılan otonomi seviyeleriyle yüksek akıllı ve sürü zekasına sahip İHA’ların savaş sahasında etkin olarak kullanımı planlanıyor.

Gelecek 5 yılda dünya İHA pazarı büyüklüğünün 50 milyar dolara ulaşması bekleniyor. Bu pazarda başta ABD olmak üzere bazı ve ülkeleri de paylarını artırmaya çalışıyor. ’da Çin, Hindistan, Güney Kore gibi ülkeler kendi İHA sistemlerini geliştirmek için adımlar atarken, Avrupa’da Fransa, Almanya, İngiltere gibi ülkeler İHA sistemi geliştirmeye dönük muhtelif projeler yürütüyor. ve İsrail de bu alanda mühim çalışmalar yapıyor.

İHTİYAÇ DA PAZAR OLANAKLARI DA FAZLA

Keşif, gözetleme ve operasyon amaçlı kullanılabilecek silahlı ve silahsız İHA sistemlerine sahip olması ve bu araçları milli kaynaklarla üretmesi, bölgesel zor olma hedefini güden Türkiye için vazgeçilmez ehemmiyet taşıyor. Ayrıca büyüyen dünya pazarıyla beraber Avrupa ve Asya’da talebin daha da artacağı göz önüne alındığında, Türkiye’nin bu pazardan mühim bir pay alabileceği belirtiliyor.

Türk savunma ve havacılık sanayisi bu alanda son dönemde, hem platform hem de alt sistem bazında ağırbaşlı ilerlemeler kaydetti. Platform tasarımı, sistem entegrasyonu, sensör geliştirilmesi ve silah entegrasyonu gibi fazla geniş bir yelpazede projeler devam ediyor.

Türkiye’nin kamikaze droneları VİDEO

Silahlı kuvvetler ve emniyet güçleri tarafından terör ve asimetrik savaş kapsamında halen belli sayıda İHA kullanılıyor ancak Türkiye’nin milli savunma sistemleri bağlamında 2023 hedeflerine ulaşabilmesi için daha fazla İHA üretmesi gerekiyor.

KAMİKAZE İHA’LAR SAHADA

Türkiye’nin İHA teknolojileri konusunda geliştirdiği son mahsul ise “Türkiye’nin gökyüzündeki yeni askerleri” diye nitelendirilen kamikaze İHA’lar oldu.

Türk savunma sanayisinin son dönemde en dikkat çeken ürünlerinden biri olan kamikaze İHA’lar, asimetrik savaş sahnesindeki yerini almaya başladı.

STM tarafından orijinal tasarlanarak geliştirilen ve seri üretimine başlanan yeni İHA-1 sınıfı kamikaze İHA’lar ilk olarak Mayıs 2017’de 13. Uluslararası Savunma Sanayi Fuarı’nda sergilendi.

KARGU, ALPAGU, TOGAN

envanterine girmeye başlayan STM Kamikaze İHA ailesi; otonom döner kanatlı vurucu İHA “KARGU”, otonom taktik sabit kanatlı vurucu İHA “ALPAGU”, otonom döner kanatlı keşif ve gözetleme İHA “TOGAN”dan oluşuyor.

Geçen sene sonu itibarıyla orijinal ve yerli çözümlerle fazla kısa sürede tasarımdan seri üretime geçirilen ve envantere iç edilen STM İHA ailesinin, suni zeka marifetiyle evrimleşerek, bu sene “yüksek akıllı İHA sürüleri” olarak prototipleştirilmesi hedefleniyor.

TÜRKİYE’NİN İDDİASI BÜYÜYOR

ABD ve Çin’in sürü zekasına sahip prototip ve deneysel örnekleri lanse ettiği 2016 ve 2017 yıllarının derhal ardından Türkiye’nin de eş ilk operasyonel yetenek örneklerini 2018’de sunabilecek olmasının önemine işaret edilen çalışmada, BAYKAR ve Türk Havacılık ve Uzay Sanayi AŞ (TUSAŞ/TAI) gibi İHA üreticilerinin faaliyetleri de dikkate alındığında Türkiye’nin “Küresel İHA Ligi”ndeki iddiasının daha da büyüyeceği değerlendirmesinde bulunuldu.

YENİ İHA’LARIN İSİMLERİNİN ANLAMI

Kargu: Adı ‘Dağ başındaki rasat kulesi’ ve ‘Atmaca’ anlamlarına geliyor. Yüksek performanslı seyrüsefer ve hareketli hedeflere yönelik kamikaze özellikleriyle öne çıkıyor. Lazer ara bulucu, acil imha gibi özelliklere de sahip.

Togan: ‘Doğan’ anlamına geliyor. Yüksek performanslı uçuş özelliği sayesinde otonom olarak nesne tespiti, teşhisi, takibi ve sınıflandırması yapıyor. 30 kat optik yakınlaştırma özelliğiyle keşif ve gözetleme görevlerinde kritik öneme sahip.

Alpagu: Eski Türkçe’de ‘tek başına düşmana saldıran yiğit’ anlamını taşıyor. Togan ve Kargu’dan farkı, sabit kanatlı olması ve bir lançerden fırlatılabilmesi. 45 saniyede kullanıma amade hale getirilebiliyor. Kamikaze görevinin yanı dizi keşif ve gözetleme de yapabiliyor.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz