Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Teknofobi nedir
Teknofobi nedir

Teknolojinin geldiği noktaya bakarak daha nerelere ulaşabileceği konusunda dehşete düşerek, paniğe kapılma, korkma durumuna verilen isimdir. Teknofobi kelimesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından kullanılmış, teknoloji bağımlığı ile, teknolojiye karşı gelme arasındaki mesafeyi anlatırken söylediği bir laf olmuştur. Peki ama teknofobi tam olarak nedir? TEKNOLOJİDEN KORKMA DURUMU Hepimizi günlük yaşantımızda teknolojiyi çokça kez kullanmakta. Kimimiz ulaşım […]

Teknolojinin geldiği noktaya bakarak daha nerelere ulaşabileceği konusunda dehşete düşerek, paniğe kapılma, korkma durumuna verilen isimdir.

Teknofobi kelimesi Cumhurbaşkanı Recep Tayyip tarafından kullanılmış, teknoloji bağımlığı ile, teknolojiye karşı gelme arasındaki mesafeyi anlatırken söylediği bir laf olmuştur. Peki ama teknofobi tam olarak nedir?

TEKNOLOJİDEN KORKMA DURUMU

Hepimizi günlük yaşantımızda teknolojiyi çokça kez kullanmakta. Kimimiz ulaşım noktasında, kimimiz ise iletişim noktasında kullanmaktadır. Teklnolojinin geldiği bu nokta hayatımızı her ne kadar müspet yönde etkilese de bazıları için bu vaziyet bir kaygıya sebep olmaktadır.

Geçmişte teknolojik robotların dünyayı ele geçirdiği filmler oldukça yaygındı. Bu filmlerin etkisinde kalan bazı kişiler, günümüzde teknolojinin kullanılmaması, geliştirilmemesi ve insan yaşamına zararlı olduğu noktasında beyanatlarda bulunmaktadır. İşte bu noktada fobiye dönüşen teknolojinin ismi teknofobi olmaktadır.

BİR FOBİ Mİ İNSAN İHTİYACI MI

Teknoloji günden güne kat ettiği değişim ve gelişim ile yaşamın vazgeçilmezi haline gelmektedir. Bu vaziyet hayatı kolaylaştırdığı gibi, zamanla insani ilişkileri de zedelemektedir.

Örneğin geçmişte yapılan aile oturmaları, yerini çocuğun odasına kapanarak oyun oynamasına dönüşmüş, bir bağımlılık unsuru olmuştur. Teknolojinin bu çeşit kötülükleri bulunduğu gibi insan ihtiyaçları ve yaşamın kolaylaşması noktasında kullanıldığında mühim faydalar sağlamakta, bir fazla derdin çaresi olmaktadır.

TEKNOFOBİ’DEN KURTULMANIN YOLU

Teknoloji karşısında korkup cephe almak globalleşen dünyada bir işe yaramayacağı gibi, teknolojinin de kölesi olmak bir kazanç sağlamayacaktır. O yüzden bu durumundan uzaklaşarak teknolojiyi kullanılması gereken yönde değerIendirmek fobilerden de, insani ilişkilerden uzaklaşmaktan da bizleri koruyacaktır.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz