Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Leblebi sıkıntısına nükleer teknolojiyle çözüm
Leblebi sıkıntısına nükleer teknolojiyle çözüm

Denizli’de leblebi sektörünün ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesiyle tecrübe üretimini sürecek. Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesinin ele alındığı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, leblebi sektörünün son yıllarda nohut tedarikinde ağırbaşlı sıkıntılar yaşadığını anımsattı. Nohut ithalatını azaltmak, iri taneli, […]

’de sektörünün ihtiyacını karşılamak amacıyla başlatılan “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesiyle tecrübe üretimini sürecek.

Denizli Ticaret Borsası (DTB) Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Tefenlili, “Nükleer Teknikler Kullanılarak Leblebilik Nohut Islahı” projesinin ele alındığı toplantının ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, leblebi sektörünün son yıllarda nohut tedarikinde ağırbaşlı sıkıntılar yaşadığını anımsattı.

Nohut ithalatını azaltmak, iri taneli, basit soyulabilen, işlem görmeye dayanıklı, yüksek verimli ve hastalığa dayanıklı leblebilik nohut çeşitlerinin geliştirilmesi için DTB’nin çalışma yaptığını aktaran Tefenlili şunları söyledi:

“2016’da Atom Enerjisi Kurumu (TAEK) ve Geçit Kuşağı Araştırma Enstitüsü ile tohumun düzeltme edilmesi ve bölgemizde sarı ve ak leblebiye elverişli, çiftçimizin daha kaliteli mahsul yetiştirmesi için yola çıktık. Bu tohumculuk fazla kısa vadeli bir değil. Bu süreç 7-8 seneyi bulabilecek bir süreç. Sürecin sonunda leblebi sektörünün aradığı kaliteli, leblebiye müsait nohut tohumlarının geliştirileceğini ümit ediyorum.”


NÜKLEER TEKNOLOJİLİ ÜRETİM

Proje doğrultusunda “Tavas, Yeşilova, Uşak, Sarı-98 nohut çeşitlerinin nükleer teknolojiyle ışınlanarak belirlenen alanlarda ekiminin yapıldığını, nohutların gelişimlerinin yakından takip edilerek karşılaşılan hastalıkların incelendiğini” dile getiren Tefenlili, “Hasat sonrası elde edilen nohut tohumları yine ışınlandı. Bu sene ve önümüzdeki yıllarda ışınlanma, ekim, denetim ve hasat süreci devam edecek. İnşallah bu projemiz hem leblebi endüstri sektörümüze katkıda bulunacak hem de çiftçimize daha verimli bir mahsul olarak karşımıza çıkacak. Borsa olarak biz bu çalışmaya devam ediyoruz, inşallah sonucunu alacağız.” dedi.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz