Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor
 • Ana Sayfa » Gündem
 • 24 Ocak 2018 - 11:29:15
Kocaeli’nde otobüsler nano teknolojiyle temizleniyor

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi, Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan otobüsleri Nano teknolojiye sahip sisleme yöntemi ile pak tutuyor. Kocaeli Büyükşehir Belediyesi konforlu ve tabiat dostu ulaşım sağlamak için toplu taşıma araçlarını yenilerken bu araçların vatandaşların gönül rahatlığıyla kullanması için temizliğini de ihmal etmiyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi araçları her gün iç ve hariç temizlikleri yapılıyor. […]

Büyükşehir Belediyesi, Toplu Taşıma Dairesi Başkanlığı bünyesinde bulunan otobüsleri Nano teknolojiye sahip sisleme yöntemi ile pak tutuyor.

Kocaeli Büyükşehir Belediyesi konforlu ve tabiat dostu ulaşım sağlamak için toplu taşıma araçlarını yenilerken bu araçların vatandaşların gönül rahatlığıyla kullanması için temizliğini de ihmal etmiyor. Bu doğrultuda Büyükşehir Belediyesi araçları her gün iç ve hariç temizlikleri yapılıyor. Ayrıca periyodik olarak da kullanılarak yapılan temizliklerle araçlar hijyenik bir şekilde vatandaşların hizmetine sunuluyor.

Kocaelililerin günlük hayatta sıklıkla kullandığı Büyükşehir Belediyesi toplu taşıma araçlarında ilk olarak hariç temizlik yapılıyor. Otomatik yıkama makinesiyle otobüslerin hariç temizlikleri gerçekleştiriliyor. Daha sonra uzman personel tarafından içinde detaylı temizlik çalışması yapılıyor. Araçlarda , tutamaç ve yer temizliği yapılıyor. Sisleme çalışmasında ise ilk olarak aracın içinden alınan misal ile araçtaki kirliliğe yönelik çalışma yapılıyor.

NANO TEKNOLOJİ İLE TEMİZLİK

Çıkan netice ile vasıta içerisindeki mikrop değerleri bulunuyor. Daha sonra 80 ppm yoğunluğunda nano ve sakkarit içeren, seyreltilmeden ve içine diğer kimyasal karıştırılmadan el tipi elektrikli neburatör cihazı ile sisleme çalışması gerçekleştiriliyor. Yapılan çalışmanın ardından yarım saat sonra yine örnekler alınarak mikrop miktarı ölçülüyor.

HERHANGİ BİR RİSKİ YOK

Son teknolojik uygulama Nano Teknoloji Laboratuvarları’nda geliştirilmiş, Standartları’na göre üretilmiş, patentli 80 ppm yoğunluğunda nano gümüş solüsyonu ile yapılıyor. Çalışmada kullanılan malzemeler Sağlık Bakanlığı onaylı olan ‘Biyodisel Ürün Ruhsatnamesine’ sahip olması ile herhangi bir risk barındırmıyor.

3 ETKİSİNİ SÜRDÜRÜYOR

Uygulama üç ay boyunca etkisini sürdürüyor. Yapılan sislemenin ardından her ay düzenli olarak mikrop miktarı ölçümü yapılırken 3 ayda bir de ilaçlama çalışması gerçekleştiriliyor.

HASTALIKLARIN ÖNÜNE GEÇİLİYOR

Çalışma ile şehir genelinde her gün binlerce şahıs tarafından kullanılan otobüslerdeki oluşabilecek mikrop nedenli hastalıkların önüne geçiliyor. Bir kalkan görevi gören sisleme yöntemi sayesinde vatandaşlar hastalıklarda ırak bir yolculuk geçiriyorlar.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz