Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür
 • Ana Sayfa » Yaşamdan
 • 24 Ocak 2018 - 11:28:27
Asırlık tezgahta 60 yıllık ömür

Denizli’nin Çal ilçesinde, hiç okula gitmeyen 71 yaşındaki Fatma Karan, ilerleyen yaşına karşın teknolojiye alan okuyarak, asırlık dokuma tezgahında aile bütçesine katkı yapmak için çalışıyor. 71 yaşındaki Karan’ın, ‘Paşa Kapısı’ adını verdiği modellerle 100 yıllık tezgahında dokuduğu halı ve kilimler, cep telefonu kılıfları, hediyelik minyatür el emeği göz nuru torbaların ünü ABD ve Almanya’ya kadar […]

’nin Çal ilçesinde, hiç okula gitmeyen 71 yaşındaki , ilerleyen yaşına karşın teknolojiye alan okuyarak, asırlık tezgahında aile bütçesine katkı yapmak için çalışıyor.

71 yaşındaki Karan’ın, ‘Paşa Kapısı’ adını verdiği modellerle 100 yıllık tezgahında dokuduğu halı ve kilimler, kılıfları, hediyelik minyatür el emeği göz nuru torbaların ünü ve Almanya’ya kadar uzandı.

TEKNOLOJİYE MEYDAN OKUYOR

Çal İlçesi Akkent Mahallesi’nde yaşayan 68 yaşındaki Mustafa Karan ile 47 yıllık evli olan üç çocuk annesi Fatma Karan, hiç okula gitmedi. Bu nedenle okuma yazma da bilmeyen Fatma Karan, dokuma tezgahıyla çocukluk yaşında tanıştı. Çocukluğundan beri yaklaşık 100 yıllık olan dokuma tezgahında, Paşa Kapısı adını verdiği modelle torbalar, çantalar, halılar ve kilimler dokuyan Karan, teknolojiye de alan okuyor.

ÜNÜ ABD VE ALMANYA’YA ULAŞTI

Karan, kendi ve çocuklarının evindeki halı ve kimleri de kendi tezgahında dokumuş. Karan, aile ekonomisine katkı sağlamak için de bilhassa minyatür hediyelik torbalar, cep telefonu kılıfları dokuyor. Torbaları, satarak geçimini sağlamaya çalışan Karan’ın ünü ABD ve Almanya’ya kadar ulaştı.

DOKUMA YAPIYOR

Evinin ufak bir odasını işlik olarak kullanan Karan, ilerleyen yaşına karşın asırlık tezgahında bıkmadan usanmadan her gün dokuma yapıyor.

Eşi amale emeklisi olan Karan’ın dokuma tezgahında yaptığı ürünlerden en fazla ise minyatür hediyelik torbalar ile cep telefonu kılıfları aka alaka görüyor. Karan’ın el emeği göz nuru yaptığı ürünleri duyanlar, bilhassa evine gelip satın alırken, Almanya ve ABD’den de talep geliyor.

“60 YILDIR DOKUYORUM”

Yurt dışındaki Türk işçiler  Denizli’deki yakınları aracığıyla ürünlerden alıp kendilerine göndermesini istiyor. Okuma- yazma bilmediğini belirten Fatma Karan, “Ailem hiç okula göndermedi. 3 kurs aldım ancak erken kapanınca burada da okuma-yazma öğrenemedim. Köy yerinde diğer gelir olmağından dokuma yaparak geçimimizi sağlamaya çalışıyorum, ek gelir oluyor. 60 yıldır dokuyorum, abes durmayı sevmediğim için devamlı dokuma yapıyorum. Karan’ın yaptığı el işi göz nuru torbalar bilhassa Çal Belediyesi tarafından satın alınıyor. Çal Belediyesi, vatan dışı ve vatan içindeki turizm fuarlarında ilçenin tanıtımı için yöresel ürünler olarak sergilerken, gelen misafirlere de armağan olarak veriliyor.”

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz