Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Türkiye’nin illere göre kitap okuma oranları
Türkiye’nin illere göre kitap okuma oranları

Kitap satış noktası İdefix, illere göre Türkiye’nin kitap okuma oranlarını açıkladı. Buna göre en fazla kitap okuyan il 2,08 nispet ile Ankara olurken, ikinci sırayı da 1,92 endeksle İstanbul aldı. Hepimiz Türkiye kitap okuymuyor diye yakınıyoruz. Yapılan onca fuarlara, tanıtımlara, baskı üstüne baskı yapan kitaplara karşın okuma oranımız ne yazık ki artış göstermiyor. Batı’dan Doğu’ya […]

Kitap satış noktası İdefix, illere göre ’nin kitap okuma oranlarını açıkladı. Buna göre en fazla kitap okuyan il 2,08 nispet ile Ankara olurken, ikinci sırayı da 1,92 endeksle İstanbul aldı.

Hepimiz Türkiye kitap okuymuyor diye yakınıyoruz. Yapılan onca fuarlara, tanıtımlara, baskı üstüne baskı yapan kitaplara karşın okuma oranımız ne yazık ki göstermiyor.

Batı’dan Doğu’ya doğru gidildikçe okuma oranındaki gösterge de değişkenlik gösteriyor. Onlayn kitap satış sitesi İdefix, yaptığı araştırma sonucunda Türkiye’nin il il, bölge bölge okuma haritasını çıkarttı.

İLLERİN OKUMA ORANLARI

Kitap tutkunlarının .com üzerinden son 6 ayda gerçekleştirdikleri siparişler göz önüne alınarak hazırlanan okuma listesi, Türkiye’nin detaylı okuma haritasını ortaya çıkarıyor. İl il okuma oranları, bölge ve şehirlerin okuma sıralaması ve farklı şehirlerdeki okuyucuların daha fazla hangi yazarları seçtiği gibi bilgilere bu kapsamlı çalışma sayesinde kolaylıkla ulaşılabiliyor.

İdefix Türkiye okuma endeksi; (bir şehre satılan kitap sayısı/ son altı ayda satılan kitap adedi), (Şehrin nüfusu / Türkiye Nüfusu) hesaplaması ile elde ediliyor. Bu sayede gerçekçi ve kapsamlı bir okuma haritası çıkarabilmek olası oluyor. Şehirlerin yekün sıralama içerisindeki yeri ve okuma alışkanlıkları da harita üzerinden kolaylıkla takip edilebiliyor.

EN ÇOK ANKARA OKUYOR

Okuma endeksi sonucunda 2,08 okuma endeksi ile Ankara, Türkiye’nin en fazla kitap okuyan şehirleri listesinde başı çekiyor. Ankara’yı 1,92 okuma endeksi ile İstanbul takip ediyor. Listenin 3. sırasında ise 1,54 okuma endeksiyle Eskişehir bulunuyor. İzmir, Tunceli, Muğla, Çanakkale, Karabük, Kocaeli ve Kırklareli de sırasıyla en fazla kitap okuyan 10 kent arasında yer alıyor.

 

BÖLGELERE GÖRE KİTAP OKUMA ORANLARI

Ege, Marmara, Akdeniz Bölgeleri ve Anadolu Bölgesinin garp bölümü en fazla kitap okuyan yerler olarak dikkat çekiyor. İç Anadolu Bölgesinin belli bölümleri, Güneydoğu Anadolu Bölgesi ve Doğu Anadolu’daki şehirlerin mühim bir kısmı daha az kitap okuyor. Bu bölümde bulunan Şanlıurfa, Yozgat, ve Siirt gibi illerin aka bir çoğunluğu okuma endeksi anlamında öbür şehirlerin altında kalıyor.

 

Türkiye’nin bölge bölge kitap okuma haritası

TERCİH EDİLEN YAZARLAR VE YAYINEVLERİ

Stefan Zweig, Zülfü Livaneli ve Yuval Noah Harari, birçok şehirde en fazla sevilen yazarlar arasında bulunuyor. Sabahattin Ali, Yaşar Kemal ve Jules Verne gibi isimler de okurlar tarafından sevilen öbür yazarlar arasında öne çıkıyor.

İş Bankası Kültür Yayınları, Can Yayınları ve Yapı Kredi Yayınları da en fazla tercih edilen yayınevleri arasında dikkat çekiyor.

Ergül Tosun

Kitap sayfası için iletişim: [email protected]

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz