Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türkiye jeotermal enerjide dünya dördüncüsü oldu
 • Ana Sayfa » Dünya
 • 17 Ocak 2018 - 12:57:55
Türkiye jeotermal enerjide dünya dördüncüsü oldu

Türkiye, jeotermal enerjide kurulu kapasite bakımından ABD, Filipinler ve Endonezya’nın ardından dördüncü sırada yer aldı. Jeotermal Elektrik Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, jeotermal enerji sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen sene yapılan santral yatırımlarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 45 arttığını söyledi. ENERJİ SANTRALİ SAYISI ARTTI Geçen sene işletmeye alınan 4 santralle beraber Türkiye’deki […]

, jeotermal enerjide kurulu kapasite bakımından ABD, Filipinler ve ’nın ardından sırada yer aldı.

Jeotermal Santral Yatırımcıları Derneği Başkanı Ufuk Şentürk, sektörüne ilişkin yaptığı değerlendirmede, geçen sene yapılan santral yatırımlarının bir önceki yıla göre yaklaşık yüzde 45 arttığını söyledi.

ENERJİ SANTRALİ SAYISI ARTTI

Geçen sene işletmeye alınan 4 santralle beraber Türkiye’deki jeotermal enerji santrali sayısının 41’e yükseldiğini anlatım eden Şentürk, “İnşaatı devam eden 614 megavat kapasiteye sahip 23 tesis bulunuyor. Büyüme temposunun korunabilmesi için jeotermal enerjiye yönelik devlet desteğinin sürmesi gerekiyor.” diye konuştu. Şentürk, jeotermal enerjideki hızlı büyümenin bu sene da süreceğine inandığını belirterek, dünya liderliği için Yenilenebilir Enerji Kaynakları Destekleme Mekanizması’nın (YEKDEM) devam etmesi gerektiğine işaret etti.

TÜRKİYE DÖRDÜNCÜ SIRADA

Türkiye’nin jeotermal potansiyeliyle bilhassa uluslararası yatırımcının yakından ilgilendiğine dikkati çeken Şentürk, “Arap şirketleri Orta Anadolu’da 14 izin aldılar. Dünyada yekün jeotermal enerji kurulu gücü 14 bin megavat düzeyinde bulunuyor. Lider ABD’nin kurulu kapasitesi 3 bin 591 megavat iken, Filipinler bin 868 megavat, Endonezya ise bin 809 megavat jeotermal enerji kapasitesine sahip. Türkiye’de ise jeotermal enerjide 2016’da kurulu zor 760 megavat iken, 2017’de 1,4 milyar dolarlık yatırımla bu kapasite bin 100 megavata çıktı. Türkiye jeotermal enerjide kurulu kapasite bakımından, ABD, Filipinler ve Endonezya’nın ardından dünyada dördüncü sırada yer alıyor. Jeotermal enerji milli, sürdürülebilir ve karbon emisyonu fazla düşük düzeylerde pak bir kaynak ama öbür yenilenebilir enerji kaynaklarından farklı olarak keşfi ve işletilmesinde muhtelif risk ve zorluklar bulunuyor. Bu nedenle devlet destekleri kritik ehemmiyet taşıyor. Yenilenebilir enerjinin desteklenmesine yönelik YEKDEM’in 2020’de sona erdiğini biliyoruz. Destek mekanizmasının en azından jeotermal için devam etmesini istiyoruz.” dedi.

“SON 10 YIL ORTALAMALARININ ÜZERİNDE”

Şentürk, yatırımların sürmesinin YEKDEM mekanizmasına bağlı olduğunu vurgulayarak, “YEKDEM devam etmezse yatırımlar bıçak gibi kesilir. Çünkü yatırımların art dönüş süreleri, kuyuların derinleşmesi, keşif riski ve maliyetlerin artmasıyla son 10 sene ortalamalarının üzerine çıktı.” değerlendirmesinde bulundu.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz