Telefonu az kullanan öğrenciler daha başarılı

Telefonu az kullanan öğrenciler daha başarılı

150 yıl sonra görülen ‘kandamlası’ bitkisi korumaya alındı
 • Ana Sayfa » Genel
 • 17 Ocak 2018 - 12:58:59
150 yıl sonra görülen ‘kandamlası’ bitkisi korumaya alındı

Giresun ve Gümüşhane’de, 1867’de tespit edilerek Türkiye endemik türü literatüre giren ‘kandamlası’ bitkisi, 150 sene aradan sonra geçen sene mayıs ayında Giresun’da yeniden görüldü. Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi ile Gümüşhane kırsalında, 1867 yılında Rus tabiat bilimcisi ve tarihçi Pyotr Aleksandroviç Çihaçov tarafından tespit edilen ve Türkiye endemik nebat türü olarak literatüre giren ‘kandamlası’ bitkisi, o tarihten sonra […]

Giresun ve ’de, 1867’de tespit edilerek endemik türü literatüre giren ‘kandamlası’ bitkisi, 150 sene aradan sonra geçen sene mayıs ayında Giresun’da yeniden görüldü.

Giresun’un Şebinkarahisar ilçesi ile Gümüşhane kırsalında, 1867 yılında Rus tabiat bilimcisi ve tarihçi Pyotr Aleksandroviç Çihaçov tarafından tespit edilen ve Türkiye endemik nebat türü olarak literatüre giren ‘kandamlası’ bitkisi, o tarihten sonra kayda alınamadı.

Yörede ‘horozgülü’ ve ‘sarıdağgülü’ olarak varlığı bilinen , 150 sene aradan sonra geçen sene mayıs ayında, Samsun Ondokuz Mayıs Üniversitesi Biyoloji Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Fergan Karaer ve Erzincan Üniversitesi Fen Edebiyat Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Ali Kandemir öncülüğündeki bir ekip tarafından tespit edildi.

Zehirli kimyasal alkaloid içerdiği için dünyada tıbbi aromatik bitkiler listesinde yer alan çeşit için, Tabiat Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürlüğü, Koruma Eylem Planı hazırladı.

Giresun’da ‘kandamlası’ bitkisi 150 sene sonra yeniden görüldü GALERİ

2’Sİ SARI 7’Sİ KIRMIZI, 9 TÜRÜ BULUNUYOR

Konuyla ilgili izah yapan Tabiat Koruma ve Milli Parklar Giresun Şube Müdürü Ertan Kuduban, Türkiye endemik türü olarak literatüre giren ve 150 sene aradan sonra görülen bitkinin, Giresun Karasal ve Sucul Biyoçeşitlilik Envanter çalışması kapsamında koruma altına alındığını söyledi.

Kuduban, “Bitki, 1950-2070 rakımlara kadar yetişebiliyor. Sığırkuyruğu, sarı kantaron, yabani soğan, geven, ada çayları ile beraber aynı hayat ortamında görülebiliyor. Kuzeybatıyı, nemli toprağı sevdiği ve ufak kayalık alanlarda yayılış yaptığı da tespit edildi. Nebat cinsinin 2’si sarı, 7’si al çiçekli, 9 türü bulunmaktadır.” dedi.

KORUNMASI ÖNEMLİ VE GEREKLİDİR

Mayıs ayında çiçek açan türün mevsime göre temmuz ayının ortasına kadar çiçekli kalabildiğini anlatım eden Kuduban, şöyle dedi: “Zehirli alkoloid içeren bu nebat ‘tıbbi aromatik bitkiler’ arasında gösterilmektedir. Bu nedenle korunması mühim ve gereklidir. 2017 yılında tamamlanan ‘Giresun İlinin Karasal ve Sucul Biyoçeşitlilik Envanteri’nde, izlenmesi, korunması gereken mühim bitkiler arasında da gösterilmiştir. 2018 yılında nebat için Tabiat Koruma ve Milli Parklar Genel Müdürlüğü’nce, Giresun ve Gümüşhane illerini kapsayan ‘Tür Koruma Eylem Planı’ çalışması hazırlandı. Bununla ilgili bir eğitim, alan analiz ve koruma çalışmasını içeren faaliyetler gerçekleştireceğiz.”

 

 • Yorumla
reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz