Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Liseli mucitlerden duruş bozukluğuna karşı tişört
Liseli mucitlerden duruş bozukluğuna karşı tişört

İstanbul Lisesi 12. derslik öğrencileri duruş bozukluğunu tespit ederek kişiyi uyaran tişörtle Almanya’daki yarışmada zirveye çıktılar. İstanbul Lisesi 12. derslik öğrencileri Berkay Işık ve Recep Polat, omurgadaki duruş bozukluğunu tespit ederek, kişiyi doğru duruş için uyaran akıllı tişört buluş etti. Liseli mucitler, ortopedik rahatsızlığı olan ya da büro ve benzeri yerlerde uzun süre çalışanların duruş […]

İstanbul Lisesi 12. derslik öğrencileri duruş bozukluğunu tespit ederek kişiyi uyaran tişörtle Almanya’daki yarışmada zirveye çıktılar.

İstanbul Lisesi 12. derslik öğrencileri Berkay Işık ve , omurgadaki duruş bozukluğunu tespit ederek, kişiyi doğru duruş için uyaran akıllı buluş etti. Liseli mucitler, ortopedik rahatsızlığı olan ya da büro ve benzeri yerlerde uzun süre çalışanların duruş bozukluklarını engellemek amacıyla buluş edilen akıllı için patent alma aşamasında sona geldi.

1. OLDULAR

Giyildiğinde kişinin duruş bozukluğunu üzerindeki sensörlerle tespit eden ve titreşim mekanizmasıyla kişiyi doğru duruş açısında tutmaya yarayan tişörtün mucidi idadi öğrencileri Recep Polat ve Berkay Işık, Almanya’da katıldıkları yarışmada birincilik elde etti.

İstanbul Lisesi 12. derslik öğrencileri Işık ve Polat, akıllı tişört projelerini AA muhabirine anlattı.

Liseli mucitlerden duruş bozukluğuna karşı tişört VİDEO

“DERS ESNASINDA FARK ETTİK”

Proje fikrinin okuldaki arkadaşlarının sırada oturuş bozukluğunu gördüklerinde ortaya çıktığını anlatan Berkay Işık, şunları söyledi: “Ders esnasında arkadaşlarımıza baktığımızda hiçbirinin dik durmadığını gördük. Bu çağımızın aka bir problemi. Telefon kullanımı, sınavlar ve çalışma şartları yüzünden herkes öne eğilmeye meyilli. Biz de bunu düzeltebilmek için araştırmalara başladık. Bunun sonucunda bir tişört geliştirdik.”

 

“TİTREŞİMLE KİŞİYİ UYARIYOR”

Işık, akıllı tişörtü geliştirme sürecinin 6 aldığını dile getirerek, icatlarının çalışma şeklini şöyle anlattı: “Tişörtümüzün üzerine 4 farklı sensör diktik. Bu sensörler sayesinde vücudun muhtelif bölgelerindeki gerginliği algılayabiliyoruz. Bu sayede şahıs şayet öne eğilirse dizayn ettiğimiz dönem durumu algılıyor ve kişiye lüzumlu uyarıyı veriyor. Tişörtümüzü giyen şahıs öne eğildiği vakit titreşim sayesinde kişiyi uyarıyor ve duruşunu düzeltiyor. Böylece dik duruşu sağlayan kaslar güçlenmiş oluyor. şahıs düzenli kullandığında tişörte ihtiyacı kalmıyor.”

 

TİŞÖRTÜN BENZER ÜRÜNLERDEN FARKI

İcatlarının medikal sektöründe giyilebilir tek mahsul olduğunu anlatan Berkay Işık, “Piyasada bulunan öbür ürünler iki farklı kategoride. Biri giyilebilir olan ancak üzerinde hiçbir elektronik sistem bulunmayan ürünler. Bunlar vücudu müsait olan pozisyona zorlamakta, kişinin kaslarını güçsüzleştirmekte. öbür ürünler ise vücudu muhtelif bölgelerine yapıştırılmakta. Bunlar da sadece vücudun belirli bölümlerini algılayabiliyor. Fakat bizim tişörtümüzün üzerinde istediğimiz kadar sensör koyabildiğimiz için farklı bölgeleri algılayıp, o bölgeleri hususi olarak uyarabiliyoruz.” diye konuştu.

“AKILLI TELEFON VE TABLETE VERİLER GÖNDERİLEBİLİYOR”

Recep Polat da akıllı tişört için tablet ve telefon bağlantısı ve yazılımı da geliştirdiklerini anlatarak, bu sayede kişinin duruş bozukluğu ile ilgili verilerin kaydedilebileceğini ve istenildiği takdirde kişinin doktoru tarafından da takip edilebileceğini söyledi. Polat, “Tişörtteki sensör verilerini bir karta kaydedip doktorların yorumlayabileceği bir hale getirebiliyoruz. Aynı zamanda cep telefonları ve öbür bütün akıllı telefonlardan erişebileceğimiz bir uygulamamız var. Bu uygulamayı kullanan şahıs ekranda nasıl dik bir duruşa sahip olabileceğini görebiliyor.” dedi.

İcatları için patent alma aşamasına geldiklerini anlatan liseli genç mucitler, ilk tasarımın ardından akıllı tişörtü tamamen giyilebilir hale getirmek için yeni prototipler geliştirdiklerini söyledi.

Lisesi mucitler, sponsor veya yatırımcı bulunması halinde tişörtün seri üretiminin yapılarak ortopedik rahatsızlığı olan hastaların tedavisinde kullanılmasını hedefliyor.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz