Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Giresunlu mucit NASA’ya parmak ısırttı
Giresunlu mucit NASA’ya parmak ısırttı

Celalettin Turkar,Dünyada eşi benzeri olmayan ve feza sektöründe aka avantaj sağlayabilecek yeni bir feza mekiği roketi buluşuna imza attı Giresun’un Şebinkarahisar İlçesinde bir ilkokulda derslik öğretmenliğini yapan Celalettin Turkar, tasarladığı feza mekiği roketi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) ve Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WİPO) dikkatini çekmeyi de başardı. FARKLI SİSTEME SAHİP BİR […]

,Dünyada eşi benzeri olmayan ve feza sektöründe aka avantaj sağlayabilecek yeni bir feza mekiği roketi buluşuna imza attı

’un Şebinkarahisar İlçesinde bir ilkokulda derslik öğretmenliğini yapan Celalettin Turkar, tasarladığı feza mekiği roketi ile Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu () ve Fikri Mülkiyet Örgütü’nün (WİPO) dikkatini çekmeyi de başardı.

FARKLI SİSTEME SAHİP BİR ROKET DÜZENEĞİ

Tasarladığı roketin dünyada bulunan öbür roketlerden farklı olarak çalışacak olduğunu anlatım eden Turkar, derslik öğretmeni olarak uzun yıllar evvel yaşadığı bir olaydan esinlenerek, farklı bir sisteme sahip mekik roketi tasarladığını söyledi.

çalışmalarında kullanılabilecek roketi öbür roketlerden ayıran en aka özelliğinin iç vuruş ile devinim etmesi olduğu bilgisine veren Turkar, söyle devam etti.

NASIL ÇALIŞTIĞINI ANLATTI

Turkar, “Oksijen deposundan ve yakıt deposundan gelen oksijen ile yakıtın roketin karıştırma kısmında karıştırılarak, gaz pompası ve ateşleme merkezi yardımıyla yanma odasında patlatılması sonucu oluşan basınçlı gazın valf in açılmasıyla huni şeklindeki yapıdan dışarı çıkarak, roketin başlığına çarpar, bu çarpmanın etkisiyle füze harekete geçer” dedi.

DÜNYADA BENZERİ YOK

Avusturya Patent Bürosu tarafından verilen rapor ile dünyada bir benzerinin olmadığının tescil edildiğini belirten Turkar, “Bu raporla Türkiye´de de incelemeli patent alma hakkına sahip olduk. Fen bilgisi dersinde tecrübe yaptığı sırada böyle bir şeyle karşı karşıya geldim. Özellikle feza çalışmalarında kullanabilecek bu buluş, uzun yıllar sonucu elde edilen bir çalışma. Buluşumu öbür roketlerden ayıran özellik, çok sayıda yakıt tankına gerek duymaması iç darbeyle devinim etmesi ve çok yakıta gerek duymaması oldu. Kanatçıklara gerek duymadan yönünü bulabilen ve uzayda hızlanma özelliğe sahip roket, yeryüzüne inişlerde de daha basit ve risksiz olarak öne çıkıyor” ifadelerini kullandı.

ÖDÜL ALDI

TÜBİTAK tarafından da milli patent saha Celalettin Turkar, bu dalda bir de mükafat aldı. 3-6 Mart 2016 tarihleri arasında yapılacak olan 16. Uluslararası İstanbul Icat Fuarında buluşunu ilim adamları önünde sergileyecek.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz