Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk mucitlerden Cenevre’de büyük başarı
Türk mucitlerden Cenevre’de büyük başarı

Bu sene 43’üncü kez kapılarını açan Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı’na Türk mucitler 3 madalya ile damga vurdu. Her sene bine yakın yeni icadın sergilendiği fuarda bu sene Türkiye’den Türk Patent Enstitüsü’nün belirlediği üç buluş sergilendi. Türkiye, iki altın ve bir gümüş madalya kazanarak aka bir başarı elde etti. Bu sene 48 ülkeden 752 mucidin katıldığı […]

Bu sene 43’üncü kez kapılarını açan Cenevre Uluslararası İcatlar Fuarı’na mucitler 3 ile damga vurdu.

Her sene bine yakın yeni icadın sergilendiği fuarda bu sene Türkiye’den Türk Patent Enstitüsü’nün belirlediği üç buluş sergilendi. Türkiye, iki ve bir madalya kazanarak aka bir başarı elde etti.

Bu sene 48 ülkeden 752 mucidin katıldığı fuar, Dünya Fikri Mülkiyet Örgütü, İsviçre hükümeti ve Cenevre şehri tarafından organize ediliyor. Malzeme, makine ve endüstri alanlarından bilgisayar, elektronik, gıda, tekstil, sanat ve etraf gibi birbirinden farklı alanlarda dünyanın beş farklı kıtasından gelen akademisyen, sanayici, talebe veya ilim insanları kendilerinin buluş ettiği ve patent hakkına sahip oldukları buluşlarını tanıtma fırsatını bulurken, meraklıların ve firmaların da ilgisini çekmeye çalışıyor.

Türkiye, bu yılki fuara ise farklı mevzu, bahis ve sektörlere hitap eden üç icatla katıldı.

TEK ENSTRÜMANDA BİNLERCE ENSTRÜMAN

Perküsyon sanatçısı Deniz Güngör “aquadrum” olarak isimlendirilen müzik aletleri üretiyor. Bu enstrümanlarla herkes kendi müzik melodilerini çıkarabiliyor. Fakat yeni buluşu ise bu aletlere yerleştirilen farklı mıknatıslar ile akortların ayarlanabilmesi. Bu şekilde aynen yasa enstrümanında olduğu gibi binlerce tür farklı makama ulaşılabiliyor. Deniz Güngör bu buluş ile tek bir enstrümanda binlerce enstrümanın seslerinin çıkarılabileceğini anlatım ediyor. Güngör, bu buluşuyla altın madalya kazandı.

MANTOLAMADA DEVRİME GÜMÜŞ MADALYA

Uzun yıllar binaların hariç cephe yalıtımı üzerine çalışan ise bu malzemelerin yapı üzerine eklenmesi üzerine yeni bir sistem geliştirmiş. Tuncel’e göre bin metrekarelik bir izolasyon malzemesi döşemesinde muhtelif sebeplerle 800’e yakın delik açılıyor. Haliyle hararet yalıtımında yitik yaşanıyor ve verim düşüyor. ’in geliştirdiği sürgülü sistem ile ara bir kat içinde mantolama dübellerini kullandıktan sonra sürgü ile bu delikler otomatik olarak kapatılıyor. Tuncel, bu projeyle gümüş madalya kazandı.

HÜCRELERİN İLETİŞİMLERİNİ GELİŞTİREN ÇİP

İzmir Yüksek Teknoloji Enstitüsü’nde çalışan Doç. Dr. Devrim Pesen Okvur geliştirdikleri bir çip vasıtası ile hücrelerin birbirleri ile uzaklığa bağlı etkileşimlerini daha basit çalışabiliyor. İlaç geliştirmede fazla aka nakit ve vakit harcandığını hatırlatan Devrim Pesen, “Bu çip kullanılarak fazla daha kısa sürede gerçekten anlamlı sonuçlar elde edilerek çözümlere ulaşabiliriz. deneylerini de azaltabiliriz.” şeklinde konuştu.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz