Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Dumana karşı cihaz icat etti
Dumana karşı cihaz icat etti

Van’ın Erciş İlçesi’nde bir kişi, astım hastaları için fazla fonksiyonlu dumansız hava cihazı yaptı. Van’ın Erciş İlçesi’nde oturan 40 yaşındaki Hakan Korkmaz, astım hastası 7 yaşındaki kızı Berkem ve eş durumdaki hastalar için fazla fonksiyonlu dumansız hava cihazı yaptı. Korkmaz, aygıt ile tepkisiz içicilerin, bilhassa çocukların sigara ve nargile dumanından korunmasını hedeflediğini söyledi.   EŞİ […]

’ın Erciş İlçesi’nde bir kişi, astım hastaları için fazla fonksiyonlu dumansız hava cihazı yaptı.

Van’ın Erciş İlçesi’nde oturan 40 yaşındaki Hakan Korkmaz, astım hastası 7 yaşındaki kızı Berkem ve eş durumdaki hastalar için fazla fonksiyonlu dumansız hava cihazı yaptı. Korkmaz, aygıt ile tepkisiz içicilerin, bilhassa çocukların sigara ve nargile dumanından korunmasını hedeflediğini söyledi.

 

EŞİ SİGARAYI BIRAKMAYINCA İCATTA BULUNDU

Korkmaz, eşinin sigara tiryakisi olduğunu ve doktorların bütün uyarılarına karşın bu fena alışkanlığı bırakamadığını, bu nedeni ye böyle bir aygıt üzerinde çalıştığını söyledi.

 

Hakan Korkmaz, şöyle dedi: “Bu makineyi öncelikle kızım ve bütün çocuklar için yaptım. Sigara tiryakisi eşimin içtiği sigara ve nargileden ötürü kızım astım oldu. Doktorlar defalarca eşimi uyardı, sigaradan ırak durmasını istedi. Ama sigara içmeye devam etti. Ben de evde çocukların ziyan görmemesi için böyle bir makine buluş ettim. Bu aygıt sigara ve nargile dumanının dışarı çıkmasını sağlıyor. Yapmış olduğum icadın bir tanesini evimde bıraktım. Eve gelen misafirler, eve gelen yabancılar sigara içsinler diye, diğerini de iş yerime bıraktım. İşyerimi bir işlik niteliğinde kullanıyorum.”

 

PATENT BAŞVURUSU YAPILDI

Bu cihazın ve dünyada benzerinin bulunmadığını öne süren Korkmaz, 1 sene evvel patent başvurusu yaptığını belirterek şöyle konuştu:
“Patenti 3 yılda veriyorlar. Ben faydalı modelini aldım. Bu aygıt her yerde kullanılabilir, insanlar için faydalı olduğu tescillendi. Patent 2 sene içerisinde elimde olacak. Başvurum amade ve patenti de tescilledim. Bu makinenin portatifini benden istediler. Bunu yapmak için baya uğraştım. Fabrikalara gittim. Bu cihazın bir parçasının bile fazla yüksek meblağlara mal olduğunu bana söylenince buna maddi gücüm yetmedi. Bu cihazı kendi imkanlarımla yaptım. Burada durumlar kısıtlı olduğu için malzemenin her parçasını bir yerden getirmek zorunda kaldım.

Daha sonra üniversitelere başvurdum. Üniversitelerde, bunu ders niteliğinde ilim ve teknoloji okuyan öğrencilere sunulsun. Onlar bana bu cihazı yapsın istedim. Onlar da yapamadı. Bütün sıkıntılara karşın portatifini kendim yaptım. Bu cihazı 8-9 ayda yaptım. Bu aygıt daha gelişecek ve üzerine daha koymadığım parçalar var. Bu parçalardan bazıları hoparlör. Bu aygıt demir, ahşap,plastik ve camdan da yapılabilir. Makinemin özeliği, bulunmuş olduğu masanın üst tarafındaki tavana monte edilip, suni baca vasıtasıyla tahliye sisteminin bulunmasıdır. Cihazın ayakları sayesinde şahıs istediği yüksekliğe indirip kaldırılabilir. Üzerinde televizyon izlenilebilen, ayakların alt tarafındaki hoparlör sayesinde merkeze bağlı müzik dinleyebilme, telefon, bilgisayar şarj edebilme özelliği var.Özellikle bu cihazın evlerde kullanılmasını tavsiye ediyorum.”

 

 

 

 

 

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz