Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi
Türk bilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi

Türk ilim insanları uluslararası gezegen arama çalışmalarında ilk meyvesini aldı. Ankara Üniversitesi ve Ege Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk ilim insanı ile bir doktora öğrencisi, Güneş sistemine 212 ziya yılı uzaklıkta Erendiz benzeri bir “öte-gezegen” keşfetti. TÜRK, JAPON VE RUS ORTAKLIĞI SONUÇ VERDİ Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi […]

ilim insanları uluslararası arama çalışmalarında ilk meyvesini aldı.

Ankara Üniversitesi ve Üniversitesinde görevli öğretim üyesi üç Türk ilim insanı ile bir doktora öğrencisi, sistemine 212 ziya yılı uzaklıkta Erendiz benzeri bir “öte-gezegen” keşfetti.

TÜRK, JAPON VE RUS ORTAKLIĞI SONUÇ VERDİ

Ankara Üniversitesi Fen Fakültesi Astronomi ve Uzay Bilimleri Bölümü Öğretim Üyesi Yrd. Doç. Dr. Mesut Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, 2007 yılında Ankara Üniversitesi’nden araştırmacıların liderliğinde başlattıkları, Türk, Japon ve Rus ilim adamlarından oluşan uluslararası bir çerçevesinde sürdürülen “gezegen arama” çalışmalarının ilk meyvesini verdiğini söyledi.

“GEZEGENE İSMİNİ VEREBİLİRİZ”

Güneş sistemine 212 ziya yılı uzaklıkta buldukları Erendiz benzeri bir “öte-gezegen”e “Türk ismi” koymak istediklerine dikkati çeken Yılmaz, bununla ilgili bir oylama da yapılabileceğini kaydetti. Yılmaz, “Bildiğim kadarıyla Japonya, ABD, ve Kanada, keşfettikleri ilk gezegene bir ad verdiler. Bizde de sebep olmasın? Böyle bir düşüncemiz var. Benim “Türk”, “Türk1” ve “Atatürk” isimleri aklımdan geçti.” ifadelerini kullandı.

HASSAS GÖZLEMLER, GEZEGENİ KEŞFETTİ

Son yıllarda bir TÜBİTAK projesi ile de desteklenen bu çalışma ile Bakırlıtepe’de bulunan TÜBİTAK Ulusal Gözlemevi’nde 1,5 metre ayna çaplı Rus-Türk Teleskobu ile Japonya Okayama Astrofizik Gözlemevi’nden işbirliği çerçevesinde sağlanan iyodin hücresi aygıtı kullanılarak, fazla duygulu gözlemler yaptıklarını belirten Yılmaz, bu analizler sonucunda yıldızları gözlediklerini ve çıkan sonuçlardan da bazı değişimleri ayrım ettiklerini anlatım etti.

Türk ilim insanlarından bir ilk: Gezegen keşfedildi VİDEO

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz