Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

‘Mehmetçiğin yeni süngüsü’ ALKAR göreve hazır
 • Ana Sayfa » Gündem
 • 14 Ocak 2018 - 17:48:52
‘Mehmetçiğin yeni süngüsü’ ALKAR göreve hazır

ASELSAN tarafından yerli ve ulusal olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemi ALKAR’ın mühim kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı. “Mehmetçiğin yeni süngüsü” olarak nitelendirilen ASELSAN’ın otomatik havan silah sistemine ilişkin testler başarıyla gerçekleştirildi. HAVAN SİLAH SİSTEMİ ‘ALKAR’ Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla muhtelif platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, […]

tarafından yerli ve ulusal olarak geliştirilen otomatik havan silah sistemi ALKAR’ın mühim kalifikasyon testleri başarıyla tamamlandı.

“Mehmetçiğin yeni süngüsü” olarak nitelendirilen ASELSAN’ın otomatik havan silah sistemine ilişkin testler başarıyla gerçekleştirildi.

HAVAN SİLAH SİSTEMİ ‘ALKAR’

Özgün sistem tasarımı ve entegrasyonu yaklaşımıyla muhtelif platformlarda kullanılabilen silah sistemleri geliştirerek üreten ve bunlar için lojistik destek sağlayan ASELSAN, güncel ihtiyaçlar doğrultusunda yenilikçi ürünlere imza atıyor. ASELSAN, bu kapsamda otomatik havan silah sistemi ALKAR’ı geliştirdi.

360 DERECE ATEŞ ETME YETENEĞİ

“Bitirici, yok edici” anlamına gelen ALKAR, araçlara monte edilerek ya da sabit olarak üslerde kullanılabilen, 360 radde ateş etme yeteneğine sahip çağdaş bir otomatik havan silah sistemi olarak ASELSAN tarafından yerli ve ulusal olarak üretildi.

Sistem, Kara Kuvvetleri Komutanlığı’nın ASELSAN tarafından geliştirilen Ateş Destek Komuta Kontrol Sistemi ADOP-2000 ile entegre görev yapabiliyor.

ASELSAN’ın yeni silahı: ALKAR- VİDEO

HEDEFE TAM İSABET

ALKAR’ın namlusu hedefe milyem hassasiyetle otomatik yönleniyor. Merminin havada yol alacağı her santim hesaplanarak, hedefte tam isabet sağlanıyor. ALKAR, haritadan komutanın seçtiği noktalara anında yönlenerek hedefler ateş altına alınıyor.

ALKAR’da mermi namluya otomatik yükleniyor, gelişmiş hızı ve duygulu elektro-mekanik taret sistemiyle namlu 360 radde dönebiliyor, sistem yüksek namlu açılarında atış yapabiliyor.

Tüm bunlar geniş bir tesir alanı sağlarken üç havanın yaptığı etkiyi ALKAR’ın tek başına yapabilmesini sağlıyor. ASELSAN tarafından yerli ve özgün geliştirilen art tepme mekanizması sayesinde atış sırasında oluşan basınç en aza indiriliyor. Bu özellik havan silah sisteminin tekerlekli ve paletli farklı araçlarda kullanımını sağlıyor.

HER KOŞULA UYGUN TASARLANDI

Sistem, gece-gündüz koşullarında, her türlü arazi ve hava şartlarında kullanım için tasarlandı. Önemli kalifikasyon testlerini başarıyla tamamlayan ALKAR, göreve çıkmak için gün sayıyor. ALKAR, ilk kez isimsiz 13. Uluslararası Savunma Sanayiisi Fuarı’nda tanıtılmıştı.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
 • Takımlar
 • O
 • G
 • B
 • M
 • AV
 • P
Üye Girişi
 • Kullanıcı Adınız
 • Şifreniz