Telefonu az kullanan öğrenciler daha başarılı

Telefonu az kullanan öğrenciler daha başarılı

Kadın girişimciden CERN’e ‘koruma kalkanı’
Kadın girişimciden CERN’e ‘koruma kalkanı’

Kayseri’de, eşinin vefatı üzerine fabrikanın başına geçen kadın girişimci, iş hayatındaki başarısını uluslararası arenaya taşıyarak CERN’e tedarikçi oldu. Kayseri’de yaşayan kadın girişimci Gözüküçük, eşinin 1997’de vefat etmesinin ardından fabrikanın başına geçti. Eşinin 1980’li yılların başında kurduğu fabrikayı daha da geliştiren Gözüküçük, iş hayatındaki başarısını uluslararası arenaya taşıyarak fabrikasını CERN’e tedarikçi olarak çalışan Türkiye’deki 4 firmadan […]

Kayseri’de, eşinin vefatı üzerine fabrikanın başına geçen kadın girişimci, iş hayatındaki başarısını uluslararası arenaya taşıyarak ’e tedarikçi oldu.

Kayseri’de yaşayan kadın girişimci Gözüküçük, eşinin 1997’de vefat etmesinin ardından fabrikanın başına geçti. Eşinin 1980’li yılların başında kurduğu fabrikayı daha da geliştiren Gözüküçük, iş hayatındaki başarısını uluslararası arenaya taşıyarak fabrikasını CERN’e tedarikçi olarak çalışan ’deki 4 firmadan birisi haline getirdi.

CERN’E HASSAS KORUMA KALKANI

Dünyanın en aka ve en kuvvetli parçacık hızlandırıcısı Büyük Hadron Çarpıştırıcısı’nın bulunduğu CERN’e duygulu koruma kalkanı üretilen fabrika, memleket ekonomisine de katkı sağıyor.

Atom altı parçacıkların yapısını incelemeyi hedefleyen Aka Hadron Çarpıştırıcısı, insanlığın bugüne kadar yaptığı en aka deneylerden kabul ediliyor.

Gözüküçük, makine sanayine yan endüstri olarak çalışan bir firma olduklarını, vagon, makine, savunma sanayilerine parça ürettiklerini ve vatan dışına ihraç etiklerini söyledi.

“KORUMA KALKANINDA KULLANILACAK 4 BİN 500 PARÇA ÜRETTİK”

Eşinin vefatı üzerine işlerin başına geçtiğini ve kadın girişimci olarak pes etmediğini belirten Gözüküçük, şunları kaydetti:

“Şu anda CERN’e tedarikçi olarak çalışan Türkiye’deki 4 firmadan birisiyiz. CERN’in koruma kalkanının parçalarını üretmekteyiz. Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) vasıtasıyla ihalesine katılarak, işlerini yapmaya başladık. Şu anda CERN’in ihalesiz işlerine de devam ediyoruz. CERN’de kullanılmak üzere atom parçacıklarının çakışması sırasında kullanılmak üzere koruma kalkanında kullanılacak 4 bin 500 parça ürettik. Üretime sene başında başladık. Sene ortasında iş bitti daha sonra yeni işler alarak o işlerle devam etmekteyiz. Ürettiğimiz ürünler CERN’e gitti kabul edildi ve yeni işler verildi. Daha sonra toplantılarına çağrıldık. Oğlum İngiltere’de toplantılarına gitti orada karşılıklı ikili görüşmeler sonucunda çalışmalarımız devam etmekte.”

 

“SANAYİDE ÇOK FAZLA KADIN GİRİŞİMCİ YOK”

Yaptığı işi “gurur verici” olarak tanımlayan Gözüküçük, “Türkiye için Kayseri için gurur verici bir durum. Katma değeri yüksek ürünler üretmek her vakit memleket ekonomisi için faydalı.” dedi.

Gözüküçük, CERN’in kendi iş güçlerinin yüzde 20’sini oluşturduğunu ve başarılarının takdir edildiğini aktardı.

Kadın girişimci olarak iş hayatında muhtelif ödüller aldığını vurgulayan Gözüküçük, bunların kendisini teşvik ettiğini dile getirdi.

Gözüküçük, makine sanayisinde dünya markası olmak istediklerini belirterek, “Sanayide çok fazla kadın girişimci yok. Onlara misal olmak isterim. Kadınlara tavsiyem eğitim alan, kabiliyeti olan, iş yapma yeteneği olan kadınlarımız evde oturmasın. Ülke ekonomilerine katkı sağlamaları gerekiyor. Ülke nüfusunun yarısı erkek yarısı kadın. Tek kanatla hiçbir vakit kuş uçmaz, iki tarafın da çalışması gerekiyor.” ifadelerini kullandı.

  • Yorumla
reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz