Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Büyük İstanbul Tüneli dünyada bir ilk olacak
Büyük İstanbul Tüneli dünyada bir ilk olacak

İstanbul’da trafik sorununa çözüm olarak üretilen Büyük İstanbul Tüneli projesi için çalışmalar başlatıldı. İstanbul’da günde 6,5 milyon kişinin kullanması planlanan hem karayolu hem demiryolu geçişleri bulunacak Büyük İstanbul Tüneli için start verildi. Panama bayraklı araştırma gemisi “Fugro Scout”, zemin etüdü için geldiği İstanbul Boğazı’nda çalışma yapmaya başladı. Büyük İstanbul Tüneli için start verildi VİDEO 84 […]

İstanbul’da trafik sorununa çözüm olarak üretilen projesi için çalışmalar başlatıldı.

İstanbul’da günde 6,5 milyon kişinin kullanması planlanan hem karayolu hem demiryolu geçişleri bulunacak Büyük İstanbul Tüneli için start verildi.

Panama bayraklı araştırma gemisi “Fugro Scout”, zemin etüdü için geldiği İstanbul Boğazı’nda çalışma yapmaya başladı.

Büyük İstanbul Tüneli için start verildi VİDEO

84 METRELİK GEMİ UZUN SÜRE ÇALIŞACAK

Zemin araştırma gemisi Fugro Scout dün geldiği İstanbul Boğazında bugün bir römorkör eşliğinde çalışmaya başladı. 84 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğindeki Fugro Scout’un uzun bir süre İstanbul Boğazı’nda kalacağı öğrenildi. Geminin yapacağı sondaj çalışmalarının ardından tünelin geçirileceği kati güzergah tespit edilecek. Bu işlemlerin ardından projeye ilk kazma vurulacak.

İSTANBUL’A DÜNYADA İLK OLAN BİR DAHA

Tünelin büyüklüğü ve kapsamıyla dünyada ilk olacak projede tek tüpte hem siyah yolu hem de demiryolu bulunacak. Tünelin orta bölümünde demiryolu, üst ve alt katlarda ise lastik tekerlekli vasıta geçişine müsait iki şeritli yol yer alacak. Tünel; TEM Otoyolu, E-5 Karayolu, Kuzey Marmara Otoyolu ve 9 metro hattıyla entegre edilecek.

6,5 MİLYON KİŞİ FAYDALANACAK

Yap-İşlet-Devret modeliyle yapımına başlanmasının ardından 5 sene içinde tamamlanması hedeflenen tünelin kullanıma geçmesiyle Yakası’nda İncirli’den, Anadolu Yakası’nda Söğütlüçeşme’ye, 31 kilometre uzunluğunda 14 istasyondan oluşacak hızlı metroyla yaklaşık 40 dakikada ulaşılacak. Yakası’nda Hasdal Kavşağı’ndan Anadolu Yakası’nda Çamlık Kavşağı’na karayoluyla yaklaşık 14 dakikada geçilecek. Hattan günde 6,5 milyon kişinin yararlanması bekleniyor.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz