Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Torun için ekilen tohumlar Türkiye’yi dolaştı
Torun için ekilen tohumlar Türkiye’yi dolaştı

Torun için ekilen tohumlar Türkiye’yi dolaştı 08.01.2018, Muğlalı emekli öğretmen Jale Eren, torununun doğal beslenmesi için tarlasına ektiği yerel tohumları Türkiye’ye dağıttı. Eren, 7 yılda her bölgeye 80 binden fazla ücretsiz tohum gönderdi Muğla’da yaşayan emekli matematik öğretmeni Jale Eren, torununun doğal beslenmesi için tarlasına ektiği yerel tohumları Türkiye’nin her iline ücretsiz göndermeye başladı. Eren, […]

Torun için ekilen tohumlar ’yi dolaştı

08.01.2018,

Muğlalı emekli öğretmen Jale Eren, torununun doğal beslenmesi için tarlasına ektiği yerel tohumları Türkiye’ye dağıttı. Eren, 7 yılda her bölgeye 80 binden fazla ücretsiz tohum gönderdi

’da yaşayan emekli matematik öğretmeni Jale Eren, torununun doğal beslenmesi için tarlasına ektiği yerel tohumları Türkiye’nin her iline ücretsiz göndermeye başladı. Eren, ‘Tüm çocuklar evladım’ sloganıyla Facebook’ta kurduğu, ‘ Yerel Tohum Grubu’ ile, 7 yılda her bölgeye 80 bin tohum gönderdi. Menteşe ilçesinde yaşayan Jale Eren’in (62) yerel tohumlarla ilgili başarı hikayesi, 2011 yılında torunu Ekin Belgin’in dünyaya gelmesi ile başladı. Torunu için doğal ürünlere yönelen Eren, yerel tohumlara sahip çıkmak, eski tatlara ve sağlıklı besinlere yeniden kavuşulması amacıyla konferans ve paneller düzenledi.

ÇOCUKLARA DA ÖĞRETTİ

Muğla’da Yerel Tohum Takas Şenlikleri düzenlenmesini sağlayan Eren, Menteşe Eğitim Müdürlüğü ile işbirliği yaparak öğrencilere yerel tohum ekme deneyimi yaşattı. Çocuklar domatesin ağaçta, fasulyenin ise pamukta yetişmediğini görerek, solucanları, yerli tohumları ve bitkileri korumayı öğrendi.

ÇIĞ GİBİ BÜYÜDÜ

Jale Eren, bir yandan da Facebook’ta ‘Muğla Yerel Tohum Grubu’ isimli bir grup kurdu.
Bir avuç gönüllü ile başlanan yolculuk, çığ gibi büyüdü. 12 bin kişilik grubun çalışmaları sonucunda kırsal mahallelerdeki üreticilerin ambarlarından unutulmaya yüz tutmuş atalık tohumlar çıkartıldı ve büyük-küçük üretim yapan ilgili herkese tohum dağıtılarak yıllar boyu bu tohumların her yerde çoğalması ve katlanan miktarlarda geri dönüşümü sağlandı.

 

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz