Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

“Yeterli beslen, sağlıklı yaşlan”

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Türk bilim insanlarının geliştirdiği cihazla ‘Epilepsi’ hastalığı tarihe karışacak

Madenden kazandığını hayvancılığa yatırdı
Madenden kazandığını hayvancılığa yatırdı

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, girişimci iş adamı Mehmet Yılmaz, uzun yıllar içinde bulunduğu madencilik sektöründen kazandığı parayla 4 yıl önce hayvancılık tesisi kurdu. ABD’den getirdiği bin 300 hayvanı 2 bin 800’e çıkaran girişimci, günlük 30 ton süt üretiyor. Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıldır madencilik alanında ticaret yaptığını, 2012 yılında bu sektörden elde ettiği kazancıyla kendi […]

Kütahya’nın Tavşanlı ilçesinde, girişimci iş adamı Mehmet Yılmaz, uzun yıllar içinde bulunduğu madencilik sektöründen kazandığı parayla 4 yıl önce hayvancılık tesisi kurdu. ABD’den getirdiği bin 300 hayvanı 2 bin 800’e çıkaran girişimci, günlük 30 ton süt üretiyor.

Yılmaz, AA muhabirine yaptığı açıklamada, yaklaşık 30 yıldır madencilik alanında ticaret yaptığını, 2012 yılında bu sektörden elde ettiği kazancıyla kendi köyü olan Derbent’e hayvancılık üzerine tesis kurmaya karar verdiğini söyledi.

“AMERİKA’DA HAYVANCILIK ÜZERİNE 25 TESİSTE İNCELEMEDE BULUNDUM”

Tesis kurmak için aynı yıl araştırmalara başladığını belirten Yılmaz, “Türkiye’deki tesisleri gezdikten sonra hayvancılık sektöründe ileri düzeyde olan  ve Amerika’ya giderek araştırmalar yaptım. Amerika’da hayvancılık üzerine 25 tesiste incelemede bulundum.” dedi.

Yılmaz, süt hayvancılığıyla ilgili işletmecilik modellerini belirlediklerini ve hazırladıkları çerçevesinde 2013’te 30 milyon liralık yatırımla köyünde büyük bir tesis kurduğunu kaydetti.

SÜT ÜRETİMİNDE 14. SIRADALAR

ABD’den süt verimi yüksek ırklardan bin 300 büyükbaş  getirdiklerini ve 150 dönüme kurdukları 60 bin metrekarelik tesiste hayvancılığa adım attıklarını ifade eden Yılmaz, “Hayvancılık için büyük bir yatırım. Tesiste şu anda 20’si idari ve veteriner olmak üzere 80 kişi çalışıyor. Üç vardiya şeklinde çalışan personelin çoğunluğu kadın. Günde 30 ton süt üretiliyor. Yılda 10 bin tonun üzerinde üretim yapıyoruz. Süt üretiminde Türkiye’de 14. sıradayız. Ayrıca modernizasyon ve kalitede de 3. sıradayız. sayımız 2 bin 800’e ulaştı. Bunların bin 100’ü sağımlık, 600’ü dana, geri kalanlar ise düve ve buzağı.” diye konuştu.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz