Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Edremit’te kaportaya kadın eli değdi

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Rizeli kadınlar balıkçılık eğitimi alıyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Robot Sophia, Türkiye’ye geliyor

Hemofili tanısına türk imzası

Hemofili tanısına türk imzası

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

KOAH hastalarına nefes aldıracak yöntem

Kokusunu alan geliyor! 16 liradan yok satıyor
Kokusunu alan geliyor! 16 liradan yok satıyor

Tarihi Antakya Uzun Çarşı içerisindeki bir dükkanda, dört kuşaktır  Fansa ailesi tarafından ramazana özel üretilen Hatay’ın yöresel lezzeti küncülü  helva, kentte iftar sonrası tüketilen tatlıların başında geliyor.İçindeki tahin, çöven otu ve Antakya’da “küncü” olarak adlandırılan  susamın karışımından oluşan ve damaklarda ayrı bir tat bırakan meşhur küncülü  helva, kilogramı 16 liradan adeta yok satıyor. Sabahın erken saatlerinde yoğrulan malzemelerin, […]

Tarihi Antakya Uzun Çarşı içerisindeki bir dükkanda, dört kuşaktır  Fansa ailesi tarafından ramazana özel üretilen Hatay’ın yöresel lezzeti küncülü  helva, kentte iftar sonrası tüketilen tatlıların başında geliyor.İçindeki tahin, çöven otu ve Antakya’da “küncü” olarak adlandırılan  susamın karışımından oluşan ve damaklarda ayrı bir tat bırakan meşhur küncülü  helva, kilogramı 16 liradan adeta yok satıyor.

Sabahın erken saatlerinde yoğrulan malzemelerin, iftar saatine doğru  pişirilip özel makinesinde preslenmesiyle kokusu tarihi çarşıyı kaplayan helvanın  müşterileri ise dükkan önünde kuyruk oluyor.

Dükkan sahibi Şahap Fansa, AA muhabirine yaptığı açıklamada, dükkanda  sadece ramazanda küncülü helva üretildiğini ve bu işi anne, babası ve  kardeşleriyle yaptıklarını söyledi.

Babasının yaklaşık 50 yıldır bu helvayı yaptığını aktaran Fansa, şöyle  devam etti:

“Bizim araştırmalarımıza göre ailemizde 4 kuşaktır bu iş yapılıyor.  Babam şimdi bizlere öğretiyor. Her sene ramazandan bir gün önce küncülü  helvamızın kazanı yoğrulmaya başlar ramazan boyunca da devam eder. Dükkanımız 11  ayda sadece bir bu iş için çalışır. Ramazana özel bir lezzet, Hatay’ın  kültüründen çıkmış, içerisinde susam, tahin, şeker, çöven otu ve limon tozu  kullanılan özel bir tatlı.”

GÜNLÜK 150-200 KİLOGRAM ÜRETİYORLAR

Günlük ortalama her pişirimde 50 kilogram helva yaptıklarını kaydeden  Fansa, bu pişirimin 3 veya 4 kez tekrarlandığını ve günlük ortalama 150-200   üretim yaptıklarını söyledi.

Kilosunu geçen yıl olduğu gibi yine 16 liradan sattıklarını ifade eden  Fansa, “Yine 16 liradan satıyoruz çünkü herkesin yemesini istiyoruz. Ayrıca  dükkanımızda diğer aylarda kabak tatlısı ve kerebiç üretiyoruz ancak bu küncülü  helva bereketiyle geliyor. Sadece ramazanda çıkıyor o yüzden kazanç anlamında  ‘Ramazan gelse bize yeter’ diyoruz çok şükür.” dedi.

Yurt dışından da sipariş aldıklarını kaydeden Fansa, “Belçika’da  akrabalarımız var her ramazan oraya da göndeririz. Onun dışında   ve ’dan da müşterilerimiz var.” diye konuştu.

Fansa, küncülü helvanın, kapağı sıkıca kapalı ve serin bir yerde  saklanması durumunda yıl boyu özelliğini koruyabildiğini sözlerine ekledi.

Müşterilerden Ünal Kumru da yöreye has lezzetiyle küncülü helvanın  Antakya’daki hemen hemen her evde tüketildiğini söyledi.

Kendisinin de yarım kilogram aldığını ve özellikle iftar sonrası  kahveyle birlikte tükettiğini aktaran Kumru, “Lezzetli, çıtır bir tadı var, iftar  sonrası kahvenin yanında vazgeçilmezlerimizden biri.” diye konuştu.

Almanya’dan, ramazan dolayısıyla memleketi Hatay’a gelen Bedia  Kavukoğlu da küncülü helvayı iftar sonrası için aldığını belirterek, “Senede bir  kere çıkıyor, bu da ramazan ayımızın bir güzelliği. Torunlarımın da siparişi var,  Almanya’ya dönerken onlara da alacağım.” dedi.

The comments are closed.

reklam
KÖŞE YAZARLARI

Sizce web sayfamız nasıl?

Sonuçları Göster

Yükleniyor ... Yükleniyor ...
SÜPER LİG PUAN DURUMU
  • Takımlar
  • O
  • G
  • B
  • M
  • AV
  • P
Üye Girişi
  • Kullanıcı Adınız
  • Şifreniz