Başarı

Image description

"Başarının anahtarı sevgidir; emektir, sabırdır, insandır..." Bülent Özcan

Başarı Öyküleri

Google Nasıl Kuruldu? - Bir Başarı Öyküsü!


1 rakamının yanına 100 tane sıfır koyarsanız elde edeceğiniz sayının İngilizcede özel bir adı var: googol. İşte Google mucitleri bu kelimeden türetmişler, buldukları arama motorunun ismini. Bu ismi kullanmalarının altında ise dünyadaki tüm bilgiyi organize etme felsefesi yatıyor. 

Google Projesinin Mimarları Stanford'da doktora eğitimini tamamlamış olan Larry Page ve Sergey Brin adlı iki üniversite öğrencisidir. Google'ın kurucuları Larry Page ve Sergey Brin ilk tanıştıklarında 24 ve 23 yaşlarında üniversiteden yeni mezun olmuş gençlerdi. İlk başlarda konuştukları her konu hakkında zıt görüşleri savunmuşlardı ancak bu ikilinin ortak düşündüğü bir konu vardı: İnternet üzerinde bulunan tonlarca verinin bir şekilde sınıflandırılması ve arandığı zaman kolayca bulunabilmesi. 1996 yılında beraber çalışmaya başlıyorlar ve "BackRub" adını verdikleri arama motorunu geliştiriyorlar. 1998 yılında Larry ve Sergeyçalışmalarını geliştirmeye devam ediyorlar ve pazarlık ederek satın aldıkları terabyte kapasiteli diskleri Larry'nin yurt odasına yerleştiriyorlar böylece Google'ın ilk veri merkezi hayata geçmiş oluyor. Bu arada Sergey de potansiyel müşterilere ellerindeki ürünü anlatıp proje için kaynak sağlamaya çalışıyor. Ancak o zamanlar yükselişte olan ".com" şirketleri bile bu işe pek sıcak bakmıyor. Hatta görüşülen potansiyel alıcılar arasında Yahoo'nun kurucularından David Filo da var ve genç iki arkadaşa projelerini kendilerinin geliştirmelerini ve belirli bir noktaya geldikten sonra müşteri aramalarını tavsiye ediyor. Image description
Büyük oyuncuların ilgisini çekemeyeceklerini anlayan Sergey ve Larry kendi başlarına devam etme kararı alıyorlar ancak veri merkezini kurmak için kredi kartlarına yüklendiklerinden para sıkıntısı yaşıyorlar. Tam bu sırada şansları geri dönüyor ve Sun Microsystems'in kurucularından Andy Bechtolsheim'la kısa da olsa bir görüşme ayarlayabiliyorlar. Yaptıkları sunumun sonunda Andy'nin bir yere yetişmesi gerektiğinden ikiliye aceleyle 100.000 $ değerinde bir çek yazıp ayrılıyor. Google Inc. adına yazılan bu çek ortada henüz öyle bir firma olmadığı için uzun süre bozdurulamadan bekliyor. Sonunda başlangıç sermayesi olarak yakınlarından 1 milyon doları toplayarak, şirketin ilk sermayesi için bir araya getiriyorlar. 

Eylül 1998'de üç kişilik kadroya sahip şirketlerini bir arkadaşlarının garajına yerleştiriyorlar. Bu arada günlük 10.000 arama sayısına yaklaşan beta aşamasındaki site gazetelerin ilgisini çekmeye başlıyor. Aralık 1998'de PC Magazine, en iyi 100 internet sitesi ve arama motoru arasında Google'ı da gösteriyor. Böylece Google gittikçe artan bir hızla tanınmaya başlıyor. 1999 yılına geldiğimizde ise hızlı bir büyüme sürecine giren şirket sekiz elemana ve günde 500.000 sorguya erişiyor. En sonunda geliştirilmesi başlangıç için tamamlanan site 21 Eylül 1999'da beta yazısını kaldırıyor. Bundan sonra Google hızlı bir yükselişe geçiyor. 2007 Finansal raporunda açıkladıklarına göre Google'nın tam 16,805 çalışanı var ve çalışanlarının çoğu genç veya genç kalanlardan oluşuyor. Tabii Google'ın çalışanlarına sağladığı imkânlardan da bahsetmek gerek, ama benim tavsiyem internetten Google'ın videolarını izlemeniz. Videolar İngilizce ve bence görülmeye değer. 

Google'ın Arama Teknolojisi Nedir? 
Geleneksel arama motorları aranılan kelimenin her hangi bir sayfada kaç kere geçtiğini esas alarak çalışır. Google biraz daha farklı bir yöntem izliyor ve genellikle yarım saniyeden kısa bir sürede yapılan hesaplamalarla insan katkısı olmadan sonuçlar karşınıza getiriliyor. Google teknolojisinin etkilendiği aslında birçok kıstas var. Bunlardan bazıları; sayfanın backlinkleri, sayfanın anahtar kelime puanı, sayfanın aldığı tavsiye puanı, sayfanın yaşı, sayfanın url'si, sayfada geçen kelimeler, sayfanın title'ı, ve bunlardan farklı olarak daha bir çok kritere bağlı olarak arama sonuçları önümüze seriliyor. Örneğin; sitenin kapalı kalma durumu da bu faktörlerden biridir. Google nasıl para kazanıyor? Google reklam yayınlamak isteyen web sitesine der ki sen benim verdiğim kodları al sitene koy bende rasgele site reklamları koyacağım oraya, ziyaretçilerinin her tıklamasında da sana belli bir ödeme yapacağım. Hemen hemen bütün siteler bu anlaşmayı yapıyor. Böylece web siteleri için para kazanma imkânı doğarken, Google içinde reklâm yayınlayacak milyonlarca alan oluşuyor. Şimdi de Reklâm verenlere bakalım; Google reklâm vermek isteyenlere der ki, senin reklâmını milyonlarca farklı internet sayfasında yayınlayabilirim. Bunun karşılığında da senden bu reklamlara tıklayıp sitene gelen her kişi için belli bir miktar alırım.(Bu anlaşmanın detayları iki taraf arasında görüşülür.) Bu şekilde olan milyonlarca tıklama olduğunu düşünürsek rakam çok çok hızlı bir şekilde büyümektedir. Aslında Google bir aracı kurumdur. Reklâm veren ile Reklâm yayınlayan arasındaki bağı kurar ve komisyonunu alır.

Hazırlayan: Merve Dosdoğru 

Kaynak: Turkuaz Dergisi

 

Image description

FİLOZOFÇA


"Bugün, mevcut olan her şeydir. Şimdi, senin var olduğun, her zaman var olacağın yegâne zamandır. Yaşamak istersen, ya şimdi olacaktır ya da asla olmayacaktır."

Osho

Image description


ÖZGÜRLÜK!


"Özgürlük için gökyüzünü satın almanıza gerek yok, ruhunuzu satmayın yeter!.."

Nelson Mandela

Başarı


" Başarı, istendiği varsayılan şey veya şeylere ulaşma işi veya istendiği varsayılan şey veya şeylerin kendisi.

Bir kişi kendisinin başarısını doğrudan kendi istedikleriyle tartar. Benzer şekilde, bir kişi, başka bir insan ve toplumun başarısı hakkında düşünürken de kendi istekleri önemlidir. Çünkü başkasının veya başkalarının başarısından bahsederken, onların istekli olduğunu düşünmeli ve bu isteklerin ne olduğu hakkında varsayımda bulunmalıdır, ki bu varsayımlar da kişinin kendi istekleriyle doğrudan alakalıdır.

Burada ki ikinci öğe ise, başarının hakkında düşünüldüğü kişi veya toplumdur. Aynı kişinin başka kişi veya toplumlar hakkında düşünürken istekleri değişmemesine karşın, başarı kriterleri değişebilir. Çünkü farklı kişi veya toplumlar için farklı istekler varsayabilir.

Başarının tanımı hakkında bir başka bakış açısı getirmek de mümkündür

Başarı, basit hâliyle "istenilen bir sonucu elde etmektir."

Kimi kişilerin, genel veya belli değer yargılarına göre "yanlış, kötü, zararlı" kabul edilen amaçlara ulaşma yolunda gösterdiği bir takım gayret ve girişimlerin istenen sonla sonuçlanması da o kişilerce başarı olarak değerlendirilse de, gerçek anlamda başarıdan söz edebilmek için "doğru,iyi, yararlı" sonuçlara ulaşılmış olması gerekir.

Pozitif bilim dallarında, elde edilen, ulaşılan sonuçlar; deneysel, matematiksel olarak da doğrulandığı, onaylandığı takdirde başarı olarak nitelenebilir. Bu türden bilimsel sınamalı başarılar, bir başka bilimsel çürütme ya da revizyona kadar geçerliliklerini, diğer bir ifadeyle başarı özelliklerini korurlar.

Toplumsal, psikolojik, beğeniler, değer yargıları; toplumdan topluma kişiden kişiye farklıklar gösterdiğinden, sosyolojik ve bireysel başarı algılamaları da bazen birbirine tezat oluşturacak biçimde değişikler gösterir. "

 

Kaynak:

http://tr.wikipedia.org/wiki/Başarı